Ulusal Gıda Teknoloji Platformu Kuruldu

Hacettepe Üniversitesi Teknokent Konferans Salonu’nda 25 Ekim 2011’de ülkemiz için bir ilke imza atılarak, büyük bir heyecan yaşandı. Ulusal Gıda Teknoloji Platformu’nun açılış toplantısı gerçekleştirilerek ülkemizi gıda, sağlık ve beslenme konularında ileriye götürecek, sanayi ve teknolojideki gelişmeleri yönlendirecek bir organizasyonun duyurusu yapıldı. Açılış Toplantısı, kurucu üyeler arasında yer alan endüstri kuruluşları Eti, Efes, Yaşar Holding (Pınar Et, Pınar Süt), Yıldız Holding, Altıparmak, Zade ile MEYED (Meyve Suyu Endüstri Derneği), SETBİR (Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği), TGDF (Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu) den üst düzey yöneticiler ile birlikte kurucu üniversitelerden Prof.Dr. Vural Gökmen (Hacettepe Üniversitesi), Prof.Dr. Semih Ötleş (Ege Üniversitesi), Prof.Dr. Fahrettin Göğüş (Gaziantep Üniversitesi), Prof.Dr. Hami Alpas (Orta Doğu Teknik Üniversitesi), Prof.Dr. İrfan Erol (Ankara Üniversitesi) ile Hacettepe Üniversitesi Teknoloji Transfer Merkezi’nden (Dr. Sanem Y. Gülbaş) yetkililerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Gıda endüstrisi ülkemiz için önemli sektörlerden birini teşkil etmektedir. Çoğu küçük ve orta ölçekli 30 bini aşkın firma halen gıda sektöründe faaliyet göstermektedir. 22. Bilim Teknoloji Yüksek Kurulu kararı (2010/101) gereğince Başbakan’ın himayeleri altına aldığı gıda alanında, TÜBİTAK koordinasyonunda Ar-Ge ve yenilik stratejilerinin hazırlanması çalışmaları başlatılmıştır.

Avrupa Teknoloji Platformu “Food for Life” 5 Temmuz 2005 tarihinde kurulmuş ve Avrupa gıda endüstrisinin kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerini belirlemiştir (http://etp.ciaa.be/asp/index.asp ). Avrupa’nın önde gelen gıda firmaları ile araştırmaları ile gıda alanına önemli katkılar yapmış bilim insanları bu platformda görev yapmaktadırlar.

Ülkemizde de benzer bir oluşumunun hayata geçirilmesi için yeterli alt yapının mevcut olduğu düşüncesiyle, gıda endüstrisinin önde gelen saygın firmaları ile ülkemizin önde gelen üniversiteleri biraraya gelerek 1 Ağustos 2011 tarihi itibarıyla Ulusal Gıda Teknoloji Platformu’nun kuruluşunu gerçekleştirmişlerdir. Platformun kurucuları arasında Eti, Efes, Pınar Et, Pınar Süt, Yıldız Holding, SETBİR, MEYED, TGDF, Altıparmak, Zade, HT-TTM, Hacettepe Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve Gaziantep Üniversitesi yer almaktadır. Platform ayrıca TÜBİTAK tarafından da desteklenmektedir.

 

Ulusal Gıda Teknoloji Platformu, gıda endüstrisinin sahip olduğu potansiyeli en iyi şekilde değerlendirebilmesi için uygun stratejilerin geliştirilmesini hedeflemektedir. Platformun amaçları arasında, gıda ve beslenme, gıda ve sağlık, gıda kalite ve güvenliği, gıda ve tüketici başlıklarına odaklı Ar-Ge  faaliyetlerinin entegrasyonunu sağlama, tüketicinin kaliteli ve sağlıklı gıda ürünlerine erişimini kolaylaştırma, ulusal ve uluslararası piyasalara yönelik kaliteli, sağlıklı, yenilikçi ve çeşitlendirilmiş gıda ürünleri geliştirme ve sürekliliğini sağlama, sektör içi eğitim ve teknoloji transferi mekanizmaları geliştirme öncelikli öneme sahiptir. 

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Yardımcısı ve Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. H. Selçuk Geçim ve Proje Yürütücüsü Prof.Dr. Vural Gökmen tarafından açılışı yapılan Ulusal Gıda Teknoloji Platformu’na mevcut kurucu üyelerin yanı sıra çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları (Gıda Mühendisleri Odası, Gıda Güvenliği Derneği, KALDER, Türkiye Tüketici Federasyonu vb) ile Bakanlık ve Kamu Kurumlarının da katılımıyla ülkemiz gıda endüstrisinin daha güçlü bir yapıya kavuşması ve küresel rekabet gücünün artırılması için yenilik stratejilerinin geliştirilmesine katkı sağlanacaktır.

  • SİDAS MEDYA AJANS TANITIM DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ
  • Fezvipaşa Bulvarı Çelik İş Merkezi Kat:3 D:302 Çankaya - İZMİR

  • +90 232 441 60 01
  • +90 232 441 61 06