“Methods of Analysis of Food Components and Additives” kitabı ikinci baskısı Amerika’da yayınlandı.

Birinci Baskısı 2005 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan ve editörlüğünü Prof Dr Semih Ötleş’in yaptığı “Methods of Analysis of Food Components and Additives” (Gıda Bileşenleri ve Katkılarının Analiz Metodları) kitabının ikinci baskısı yayınlandı.

kitabın, bir çok ülkede popüler bir ivme kazanması sonucu, yeni bölümler ilave edilerek yayınlandı. Kitabın bölümleri revizyondan geçirildi ve 2012 yılında ikinci baskısı yapıldı. İkinci baskının hazırlanmasında, 11 farklı ülkeden 40 tanınmış araştırmacı katkı verdi.

Kitabın editörlüğünü yapan Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof Dr Semih Ötleş yaptığı açıklamada; “ Günümüzde insan sağlığı, uygulanan diyetler ve gıda güvenliği konularının gerek ülke yönetmeliklerini gerek tüketici beklentilerini karşılaması sorunu, teknolojik olarak işlenmiş gıdalardaki bileşenlerin ve endüstride kullanılan katkı maddelerinin kantitatif analizlerinin hassas, doğru ve gittikçe azalan alt limitler içinde yapılması gereğini doğurmuştur. Bu kitapta, son yıllarda gelişmiş araştırma aletleriyle hassas bir şekilde pestisit kalıntılarının, kimyasal kirleticilerin, radyoaktif kontaminantların, doğal toksinlerin, modern mikrobiyolojik analizlerin, proteinlerin, lipidlerin, karbonhidratların, iz elementlerin, vitaminlerin, karotenoidlerin, klorofillerin, polifenollerin  ve katkı maddelerinin modern analizlerinin nasıl yapıldığı ve prensipleri detaylı olarak ele alınmıştır. Ayrıca gıdaların duyusal analizleri, gıda alerjenleri ve genetiği değişmiş bileşenlerin güncel analizlerine de yer verilmiştir. Bu konsept dahilinde gıda analizlerinde metod seçim yöntemleri, analiz sonuçlarının istatistiki değerlendirmeleri ve içme suyu analizleri de irdelenmiştir. Bu kitap, öğrenciler için ders kitabı olmakla birlikte üniversitelerde, araştırma enstitülerinde, gıda kontrol birimlerinde ve sanayide çalışan araştırmacı ve bilim adamları için de bir el kitabı niteliğindedir.”dedi.

  • SİDAS MEDYA AJANS TANITIM DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ
  • Fezvipaşa Bulvarı Çelik İş Merkezi Kat:3 D:302 Çankaya - İZMİR

  • +90 232 441 60 01
  • +90 232 441 61 06