“Bakanın sütle ile ilgili açıklamaları çarpıtıldı”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in, piyasadaki sütlerin antibiyotikli olduğu ve kanserojen madde içerdiği yönünde yaptığı açıklama sonrası bir basın açıklaması yapan Tire Süt Kooperatifi Başkanı Eskiyörük, bakanın açıklamasını talihsiz bir yanlış anlaşılma olarak değerlendirdi ve konunun saptırıldığını belirtti.

Piyasada markalı olarak satılan süt ve süt ürünlerinde antibiyotik bulunmadığını belirten Tire Süt Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Eskiyörük, “Süt sanayicisi sütü kontrol ederek aldığı için antibiyotikli sütü zaten sanayiciye satamazsınız. Dolayısıyla piyasada markalı olarak satılan süt ve süt ürünlerinde antibiyotik bulunmaz. Sayın bakanın bahsettiği sütler, üreticiden kontrolsüz olarak toplanan ve ‘merdiven altı’ diye tabir ettiğimiz işletmelerde işlenen sütlerdir. İşte piyasaya kontrolsüz olarak sürülen bu sütler insan sağlığını tehdit etmektedir.” şeklinde konuştu.

“Antibiyotikli süt satmak insanları zehirlemek demektir”

Hayvana tedavi için ilaç olarak verilen antibiyotiğin direk süte de geçtiğini dile getiren, Eskiyörük, “Antibiyotikli süt satmak demek insanları zehirlemek demektir. Bakanlık artık piyasada denetimlerin arttırılacağını belirterek insan sağlığına değer verildiğini göstermiş oldu. Bakanlığı bu kararından dolayı kutluyorum. Biz bu denetimleri 8 yıldır yapıyoruz. Üreticiden aldığımız her litre süt sahada bulunan ziraat mühendislerimiz tarafından kontrol ediliyor ve antibiyotik içeren sütler kesinlikle alınmıyor. Fakat bizim almadığımız bu antibiyotikli sütler başka işletmeler tarafından alınıp işlenebilir ve tüketiciye ulaştırılabilir.”

Denetimin sağlanamamasından dolayı, antibiyotikli sütün tüketiciye ulaşabilme riskinin olduğunu belirten Mahmut Eskiyörük, bunun, piyasadaki sütlerin antibiyotikli olduğu anlamına gelmemesi gerektiğini belirtti.

“Süt örgütler tarafından toplanmalı”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, piyasadaki denetimlerin arttırılacağı yönündeki açıklamasının ardından, bir çözüm önerisi getiren Mahmut Eskiyörük, “Toplanan sütün denetim altına alınması oldukça zor ve maliyetli olacaktır. Bunun yerine sütün örgütler kanalıyla toplanması sağlanmalıdır. Sütünü örgütlere veren üreticiye teşvik primi verilerek bu kolaylıkla sağlanabilir.” şeklinde konuştu.

Örgütlere de sütü kontrollü olarak toplamaları için teknik alt yapının sağlaması adına prim verilmesi gerektiğini savunan Eskiyörük, ancak bu sayede üretimde kalite sorununun önüne geçilebileceğini ve tüketicinin sağlıklı süt ile buluşturulabileceğini belirtti.

Sanayici sağlıklı sütü tercih ediyor

Gelişmiş ve marka haline gelmiş süt sanayicilerinin sağlıklı sütü tercih ettiklerini belirten Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, “Tire Süt Kooperatifi olarak biz yıllardır kontrollü olarak süt alımı yapıyoruz. Bu yüzden kaliteli sütün artı maliyeti oluyor. Sanayici de bu sütü tercih ediyor. Pınar Süt, yaklaşık 30 yıldır, piyasadan daha yüksek fiyata Tire Süt Kooperatifi’nin sütünü tercih ediyorsa bu da bizim kaliteli süte verdiğimiz değeri gösterir.” Dedi.

“Bu bir oyun mu?”

Son zamanlarda süt sektörü için oldukça olumlu kararlar alan bakanlığın, yaptığı açıklamanın saptırılmasının süt sektörüne zarar verebileceğini söyleyen Mahmut Eskiyörük, “Sayın bakanımızın yaptığı açıklamanın saptırılarak, süt sektörüne zarar verecek hale getirilmesinde acaba kasıt mı var? Kantinlerde asitli içeceklerin yasaklanması, yurt dışından ülkeye süt tozu ve kazein ithalatının durdurulması ve Okul Sütü projesinin Türkiye çapında uygulanacak olması bazı kesimleri rahatsız ediyor. Acaba bu çarpıtma, süt sektörünün gelişmesini istemeyen bu kesimin bir oyunu mu diye düşünüyorum.” dedi.

  • SİDAS MEDYA AJANS TANITIM DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ
  • Fezvipaşa Bulvarı Çelik İş Merkezi Kat:3 D:302 Çankaya - İZMİR

  • +90 232 441 60 01
  • +90 232 441 61 06