“Gıda Hijyeni ve Sanitasyon” Kitabı 5. Baskı yayınlandı

Son yıllarda gıda sanayinin büyümesine ve farklılaşmasına bağlı olarak gıda hijyeni ve sanitasyonu önem kazandı. Celal Bayar Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof Dr. Semra Kayaardı tarafından yazılan “Gıda Hijyeni Ve Sanitasyon” kitabı gıda sektörüne ve bu alanda çalışanlar için yol gösterici nitelikte hazırlandı.

İlk dört  baskısı kısa sürede tükenen kitabın 5. baskısı yapıldı. Akademik Gıda Ve Food Sektör Dergilerini de yayınlayan Sidas Medya Ltd Şti tarafından yayınlanan kitaba yoğun ilgi olduğu belirtiliyor.

 Toplam onbeş bölümden oluşan kitapta gıda hijyeni ve sanitasyonu, temizlik, dezenfeksiyon, personel hijyeni, haşerelerle mücadele, su hijyeni, hava hijyeni gibi çeşitli konularda teferruatlı, aydınlatıcı konulara yer veriliyor.Önceki baskılara göre güncellenen kitap büyük bir boşluğu dolduruyor.

 Sidas Yayıncılık Ltd. Şti. tarafından yayınlanan kitap, 272 sayfadan oluşuyor. Kitabın 5.baskısı  tükenmeden  0 232 483 31 92 nolu telefondan yada sidasmedya@gmail.com  dan isteyebilirsiniz.   

 

  • SİDAS MEDYA AJANS TANITIM DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ
  • Fezvipaşa Bulvarı Çelik İş Merkezi Kat:3 D:302 Çankaya - İZMİR

  • +90 232 441 60 01
  • +90 232 441 61 06