Bazı Süt İşletmeleri 1 Ocak’ta kapatılacak

Sidas Organizasyon tarafından düzenlenen Tire Süt Sempozyumu sektör temsilcilerini bir araya getirdi. Tire Belediyesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen sempozyuma katılım yoğundu. Yaklaşık 500 kişinin katıldığı organizasyondan katılımcılar memnun ayrıldı. Sempozyuma Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürü Ahmet Güldal’ın Süt İşletmeleri ile ilgili yaptığı açıklamalar damgasını vurdu.

Özellikle süt üreticisi ve teknolojisi üreten firmaların yoğun ilgisi ile karşılaşan sempozyum geleneksel olarak düzenleniyor. Bilimsel editörlüğünü Ege Üniversitesi Tire Kutsan Meslek Yüksek Okulu Müdürü ve Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Süt Teknolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof Dr Harun Uysal’ın üstlendiği sempozyumda, süt işletmelerinin sorunları ve çözüm önerileri tartışıldı. Süt işletmeleri, mandıra sahipleri ve yöneticilerinin katıldığı sempozyumda, Türkiye’de süt hayvancılığı politikaları, Türkiye süt sektörü analizi, Gıda güvenliği açısından çiğ süt kalitesi, Süt sektöründe örgütlenme modeli, Süt işleme tesislerinde modernizasyon, Yasal mevzuat (5996 sayılı kanun) ve süt işletmelerinde onay işlemleri, Süt işletmelerinde genel ve özel hijyen kuralları, Süt sektöründe temel pazarlama yaklaşımları konunun uzmanları tarafından masaya yatırıldı.

Eskiyörük: Başarılı bir sempozyumdu

Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, “Süt Sempozyumu 2012- Tire”nin çok başarılı bir organizasyon olduğunu belirterek; “Sütün merkezinde böyle bir organizasyonun olması süt sektörünü heyacanlandırdı. Bu sempozyumun her yıl yapılarak gelenekselleşmesini istiyoruz. Organizasyonu yapan Sidas Medya ve ekibine çok teşekkür ederim”dedi.

Bazı Süt İşletmeleri 2013’te kapanabilir

Süt Sempozyumunun ikinci oturumunu yöneten Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürü Ahmet Güldal 1 Ocak 2013 tarihi itibariyle bazı süt işletmelerini kapatabileceklerini belirtti. Süt İşletmelerini uyaran Güldal; “Gıda siciline sahip süt işletmeleri 31 Aralık 2012 tarihine kadar ‘Onay Belgesi’ almak zorundadır. Süt işletmeleri Gıda Güvenliği ve Teknik Hijyen konularında gerekli tedbirleri almaları gerekmektedir. Evrak eksikliği olan firmalar bu yılsonuna kadar tamamlamalıdır. Aralık sonuna kadar ‘Modernizasyon Planı’nı sunan firmalar 1 yıl daha süre alabilmektedir. Yoksa 1 Ocak 2013 itibariyle gerekli koşulları yerine getirmeyen firmaları kapatacağız” dedi.

Sempozyum Tire için büyük şans

Tire için bu sempozyum büyük şans diyen Ege Üniversitesi Tire Kutsan Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof Dr Harun Uysal; “Meslek Yüksek Okulu olarak bölgemizdeki süt işletmelerini bir araya getirerek süt sektörüne katkı sağladık. İzmir Türkiye süt üretiminde birinci sıraya yerleşti. Bölgemizdeki ciddi anlamdaki süt ve süt ürünleri üretiminin uluslararası standartlara getirilmesi ve gerekli koşulların sağlanması için bu sempozyumda tartışıldı.  Başarılı bir organizasyon gerçekleştirdik.”dedi.

Sempozyumu Anadolu’ya taşıyacağız

Belli aralıklarla süt sempozyumları düzenlediklerini söyleyen Süt Sempozyumu Organizyon firması yetkilisi ve Sidas Organizasyon Genel Müdürü Şakir Sarıçay ise; “Daha önce organize ettiğimiz iki süt sempozyum başarılı geçti. Bu üçüncü sempozyumunda başarılı geçmesi bizim için sevindiri. Ege Bölgesi olmak üzere tüm Türkiye’den katılımcılar geldi. Ülkemizin süt konusunda önemli bilim ve iş adamları bu sempozyumda buluştu. Önümüzdeki dönemde Anadolu’nun farklı şehirlerinde Süt Sempozyumları düzenlemeye devam edeceğiz”dedi.

Basına açık ve ücretsiz olan sempozyuma özellikle Küçükmenderes Bölgesi süt ve hayvan işletmelerinin yanısıra tüm Türkiye’den katılımcı vardı.

  • SİDAS MEDYA AJANS TANITIM DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ
  • Fezvipaşa Bulvarı Çelik İş Merkezi Kat:3 D:302 Çankaya - İZMİR

  • +90 232 441 60 01
  • +90 232 441 61 06