SÜT SEMPOZYUMU –TİRE SONUÇ BİLDİRGESİ

13 Aralık 2012 tarihinde E.Ü. Tire Kutsan Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu’nda yapılacağı bildirilen “Süt Sempozyumu-Tire”; yoğun katılım nedeniyle Tire Belediyesi Konferans Salonunda gerçekleştirilmiştir.

400 civarında katılımcının konuk olduğu Sempozyumda, konukların bir kısmının sempozyumun sonuna kadar sunumları ilgiyle ayakta izlemeleri konunun önemini ve kamuoyunun “Süt Sempozyumu-Tire”ye olan ilgisini anlatmaya yetecek manzaralar oluşturmuştur.

 

“Süt Sempozyumu-Tire” yoğun ilgi çekmiştir. Çünkü;

v  Sempozyum Türkiye’nin “sütteki başkenti” olan İzmir’in, Küçük Menderes havzasında yer alan Tire ilçesinde yapılmıştır. Bizzat üreticinin ayağına gidilmiş, işin mutfağına girilmiştir.

v  Sempozyumda sektör ile ilgili gerek tire’nin gerekse izmir’in bütün paydaşları bir araya getirilmiştir.

v  Sempozyum hileli süt ürünlerinin gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı tarafından teşhir edildiği döneme denk gelmiş ve bu da tüketicinin ilgisini çekmiştir.

v  Hipermarketler yasası’nın yeniden ele alınacak olması ile ilgili haberlerin basında yer alması sempozyuma olan ilgiyi arttırmıştır.

v  Sempozyumun düzenlendiği dönem çiğ süt maliyetlerinin tartışıldığı bir döneme denk gelmiştir.

v  Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı’nın gıda işletmelerine onay işlemleri ile ilgili verdiği sürede sona yaklaşılması, özellikle süt işletmelerinin Sempozyuma yoğun katılımını sağlamıştır.

v  Kusursuz bir orgaznizasyonla gerçekleşen sempozyum; iki oturum, bir panel şeklinde gerçekleşmiş, sempozyumda süt sektörü ile ilgili her konu, alanlarında uzman kişiler tarafından masaya yatırılmıştır. A

 

Süt sektörünün mevcut durumunun fotoğrafını çeken ve geleceğine ışık tutan

 

“SÜT SEMPOZYUMU –TİRE-13 ARALIK 2012” sonuçlarına göre;

Ø  Süt hayvancılığında; küçük aile işletmeleri yaşatılmalıdır. Bu işletmelerin yaşaması ise; kooperatifler ya da birlikler şeklinde örgütlenmeleriyle mümkündür. Durum böyle olmakla birlikte; ülkemiz “2012 dünya kooperatifçilik yılını” boşa harcamıştır.

 

Ø  Çiğ süt de asıl sorun fiyatta değil, yüksek maliyettedir. Örneğin AB’de 73 kuruş olan çiğ süt ile yetiştirici 1 kilo 700 gram yem alırken, ülkemizdeki yetiştirici 83 kuruş ile ancak 950 gram yem alabilmektedir.

Ø  Bakanlığın 2010 yılında başlattığı sıfır faizli krediler sonucunda Hayvancılık Sektörü’ne adım atanlar yüksek maliyetler nedeniyle işletmecilik faaliyetlerini sürdürememiş ve işletmeler kapanmaya başlamıştır. Kullandırılan 6,2 milyar TL. kredi sektöre çözüm yerine sorun getirmiş; inekler kesime gönderilmiş bu da; süt hayvancılığımız için yeni bir kriz alarmı durumuna gelmiştir. Bu nedenle; sektör desteklenirken; para dağıtma yöntemi yerine politika belirlenmesi ve kredilerin ulusal süt politikası aracı olarak uygulanması gerekmektedir.

Ø  Süt sektöründe kayıt dışılığın önlenmesi, gıda güvenliğinin sağlanması, fiyat istikrarı, maliyetlerin düşürülmesi, üreticinin pazarlama sorununun giderilmesi, üretimde planlamanın yapılabilmesi ve köyden kente göçün önlenmesi için türkiye’nin koşulları kooperatifleşmeyi önemli kılmaktadır. bu yapılanmanın teşvik edilmesine yönelik; sütünü örgütler kanalıyla pazarlayan üreticiye ve sütü soğuk zincir altında kontrollü bir şekilde toplayan örgütlere daha yüksek teşvik primi verilmelidir.

Ø  Büyükbaş hayvancılığın yanı sıra küçükbaş hayvancılık da hak ettiği yeri almalıdır.

Ø  Süt işletmeleri; kayıt dışı çalışarak hileli gıdalar üretenler nedeniyle haksız rekabet ile karşı karşıyadır. Ucuzcu market politikaları nedeniyle bir çok firma ucuz mal elde etmek için katkı maddeleri kullanmakta ve bu durum tüketici sağlığını tehdit etmektedir. süt işletmeleri yetiştiriciye süt parasını 15-30 gün aralığında ödedikleri halde, ürünlerinin parasını marketlerden en az 3 ayda alabilmektedir.

Ø  Medyada çoğunlukla süt ve süt ürünleri ile ilgili uzmanlarından doğru bilgiler almak yerine uzman olmayan kişilerden spekülatif bilgiler alınmakta ve bu durum da tüketiciyi yanlış yönlendirmektedir.

 

İlgililere saygıyla duyurulur.

 

 

PROF. DR. HARUN RAŞİT UYSAL                                  

E.Ü. Tire Kutsan Meslek Yüksekokulu           

 

 

FERDAN ÇİFTÇİ

TMMOB

Ziraat Mühendisleri Odası

İzmir Şube Başkanı         

 

MAHMUT ESKİYÖRÜK

Tire Süt Kooperatifi

Yönetim Kurulu Başkanı

  • SİDAS MEDYA AJANS TANITIM DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ
  • Fezvipaşa Bulvarı Çelik İş Merkezi Kat:3 D:302 Çankaya - İZMİR

  • +90 232 441 60 01
  • +90 232 441 61 06