Sevel Soğutma İtalya’ya çıkarma yaptı

Sevel Soğutma Satış ve Pazarlama Müdürü Kıvanç Eriş:

“Dondurma reyonu üretiminde dünya üçünçüsüyüz”

Türkiye’de 64 yıl önce ürettiği ilk dondurma makinasından bu yana kendini sürekli yenileyen Sevel Soğutma, bugün 65 ülkeye dondurma dolapları ihracatı yapıyor.

Sevel Soğutma bu yıl İtalya’da 15. defa katıldığı SIGEP 34.Uluslararası Dondurmacılık, Pastanecilik ve Ekmekçilik Fuarı’nda yoğun ilgi gördü. Dondurma reyonlarının yanında pasta vitrinleriyle de öne çıkan Sevel, fuarın en merkezi yerinde ülkemizi en iyi şekilde temsil etti. Dünyanın en büyük dondurma ve pasta  fuarına ülkemizden katılan üç firmadan biri olan Sevel Soğutma  dünya dondurma dolabı üretiminde üçüncü  sıraya yerleşti.

 

İleri teknoloji kullanıyoruz

Sevel Soğutma, kullandığı yüksek teknoloji ve dünya pazarında kendini ispatlamış bir firmadır diyen Sevel Soğutma Satış ve pazarlama Müdürü Kıvanç Eriş: “Dondurma reyonlarımız başarılı dizayn, yüksek kalite ve performansla tüm dünyada aranılan bir marka haline geldi. Sevel bu başarıya deneyimli mühendisleri ve üretimde kullandığı yüksek kalite malzemeleri ve teknolojinin tüm yeniliklerini kullanarak ulaşmıştır. Her zaman müşterilerimizin taleplerine, yeni beğeni değerlerine önem vererek ürünlerimizi geliştiriyoruz. Her yıl yeni modellerimiz, yüksek kalite standartları ve satış sonrası servisimizle müşterilerimize hizmet vermekten gurur duyuyoruz. Teknik servisimiz yurt içinde olduğu gibi yurtdışında da müşterilerimize zamanında ulaşıyor.”dedi.

 

“İtalya Sigep Fuarına 15. defa katıldık”

Bir çok farklı ülkede fuara katıldıklarını söyleyen Kıvanç Eriş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yıl 19-23 Ocak 2013 tarihlerinde İtalya’nın Rimini şehrinde 34.defa düzenlenen SIGEP Uluslararası Dondurmacılık, Pastanecilik ve Ekmekçilik Fuarı’na 15. defa katıldık. Bu fuara onbeş yıl önce İtalya dışından katılan ilk firmaydık. İlk zamanlar  küçük bir fuardı. Yıllar geçtikçe fuar dünyanın en önemli dondurma ve pasta fuarı haline geldi. Ve bu yıl fuar 100.000 kişiden fazla ziyaretçi topladı.

 Fuar bizim için oldukça iyi geçti. Estetik olarak güzel, çok kaliteli ve sağlam dolaplar üretiyoruz. Fuarda dolaplarımız büyük beğeni topladı. Dünyanın en büyük dondurma ve pasta fuarında Türk malı makinalarımızı sergilememiz ve bağlantılar yapmamız bize gurur veriyor. Ürünlerimizi başta Amerika, Almanya, Avustralya, Ingiltere, Japonya,Fransa.,İspanya, Rusya olmak üzere 65 ülkeye ihraç ediyoruz.

65 ülkeye dolap ihracatı

Sigep fuarından ihracat portföyümüze her yıl 3-4 ülke daha katıyoruz diyen Eriş: “Bu yılki Sigep fuarındaki görüşmelerimiz ile birlikte Hindistan’a da ihracata başlayacağız. ABD ve Japonya’da sektör lideriyiz. ABD ve Avrupa’da kendi ofisimiz ve showroomlarımız  var. Bu yıl Sigep fuarına krizde olmalarına rağmen Yunanistan’dan ziyaretçi çoktu. ABD ve bilhassa  Kuzey Avrupa’dan çok ziyaretçi geldi.

Ülkemizde ve yurtdışında kalitemiz aynıdır. Dondurma reyonu üretiminde dünyada 3. durumdayız. İtalyan firmalarının önüne geçtik. Şu an 65 ülkeye ihracat yapıyoruz. Amerika ve Avrupa ülkelerine satış yapmak için gerekli olan UL, NSF, ETL, CE, belgelerini tümü ürünlerimizde mevcut. 2013 yılında sırasıyla Japonya, Dubai,  Almanya, Avustralya dada fuarlara katılacağız.

Dondurma sektörü krizlerden etkilenmez

Kriz dönemlerinde dondurma tüketiminin arttığını belirten Kıvanç Eriş: “Dondurma sektörü krizlerden etkilenmez ve krizlerde dondurma tüketimi artar. Fakat psikolojik olarak makine ve vitrin satışları etkilenir. İtalya da 40 bin dondurmacı olmasına karşın, Türkiye 2.000-2500 civarında dondurmacı var. İtalya da kriz olmasına rağmen ihracat yapan İtalyan firmalarında sıkıntı yok. Türkiye’de de Avrupa’da  olduğu gibi sadece dondurma satan dükkanlar açılmaya başladı. Dondurma sektörü karlı bir sektördür, ucuz bir gıda maddesi olduğu için insanlar kriz dönemlerinde de artan bir hızla dondurma tüketmeye devam etmektedirler. Dondurmacılık yapmak isteyen yeni yatırımcılara her türlü danışmanlık hizmetini veriyoruz.” şeklinde konuştu.

“Dondurma reyonları ve pasta dolapları üretiyoruz”

 Dolap üretirken dolabın sağlamlığına ve performansına önem veriyoruz diyen Kıvanç Eriş: “Dolaplarımıza üretim aşamasında çok ciddi testler yapıyoruz ve soğutma kapasitelerinin çok  iyi olmasına dikkat ediyoruz. Avrupa’da ise müşteri 2-3 yıl dolabı kullansın sonra yenilesin mantığı hakim.  Ve ona göre üretim yaparlar. Biz sağlam malzeme ile makine üretiyoruz. İtalyan dondurması -14 derecede iken bizim dondurmamız -18,-22 derecededir. Bizim dondurma soğutma performansımız yüksektir. Dolablarımız +39,42 derece arasında -18-22 derece performans verecek şekilde test edilir ve üretilir.

Sorunsuz teknik servis

Türkiye’nin her yerine teknik servis hizmeti verdiklerini belirten Eriş: “ Sattığımız makinalara 3-4 yılda bir bakım hizmeti veriyoruz. Sattığımız dolap ve makinaların ikinci el değeri yüksektir. Bu da kalitemizin bir göstergesidir.”dedi.

2012 yılının her şeye rağmen iyi geçtiğini söyleyen Kıvanç Eriş, 2013’ten de umutlu olduklarını belirtti. Eriş, eğer savaş gibi bir terslik olmasa bu yılında iyi geçeceğine inanıyor.

Kalite konusunda taviz vermeyen Sevel Soğutma yurtiçi ve yurtdışı satışları ile Türk sanayisinin yüz akı olarak üretime devam ediyor.

  • SİDAS MEDYA AJANS TANITIM DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ
  • Fezvipaşa Bulvarı Çelik İş Merkezi Kat:3 D:302 Çankaya - İZMİR

  • +90 232 441 60 01
  • +90 232 441 61 06