"Gıdalarda Mikotoksinler" Kitabı Yayınlandı

Kitap yayıncılığı konusunda uzmanlaşan Sidas Yayıncılık şimdi de Editörlüğünü İstanbul Teknik  Üniversitesi Kimya Metalurji Fakültesi, Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof Dr Dilek Heperkan’ın “Gıdalarda Mikotoksinler”  kitabını yayınladı.

 

Türkiye’de mikotoksin konusunda yazılmış ilk Türkçe eser olma özelliğini taşıyan kitap bu alanda ciddi bir boşluğu dolduracak . Üniversitelerin Gıda Mühendisliği bölümleri ve gıda firmaları için başucu kitabı niteliğindeki bu yayına şimdiden ilgi büyük. Kitapta, mikotoksinlerin çeşitleri, mikotoksin biyosentezi ve oluşumunu etkileyen faktörler, mikotoksinlerin sağlık üzerine etkileri, tayin yöntemleri ve önlenmesi ile ilgili bilgilere yer verilmiştir.

 

Mikotoksinler karsinojen, mutajen, teratojen ve immün sistemi baskılayıcı olarak sağlığı olumsuz yönde etkilediklerinden gıda maddelerinde bulunmaları önlenmelidir.  diyen kitabın editörü Prof Dr Dilek Heperkan; “Mikotoksinler gıda maddelerinde bulunan ve sağlığımızı tehdit eden önemli kimyasal tehlikelerden birisidir. Tarımsal ürünler hasat edildikten sonra çeşitli proseslerden geçirilerek mamul haline dönüşmektedir. Mikotoksin oluşumu bitkisel ürünlerin üretimi sırasında ortaya çıkan bir problemdir. Ürünün kuruması/kurutulması mikotoksin oluşumunu teşvik eden en önemli işlemdir. Kurutulmuş ürünün depolanması dahil, hasat ve sonrasındaki tüm uygulamalar sırasındaki hatalar, mikotoksin oluşumuna yol açmakta veya mevcut mikotoksin miktarını artırıcı etki yapmaktadır.  Mikotoksinler küfler tarafından oluşturulan, ikincil metabolitlerdir.  Fiziksel, kimyasal, biyolojik ve çevresel pek çok faktör küf gelişmesi ve mikotoksin oluşumunu etkilemektedir.

Hayvansal kaynaklı ürünlerde de mikotoksin bulunabilir ve varlığı tamamen hayvanın tükettiği yem ile ilişkilidir. Yemin küfsüz ve toksinsiz olması hayvan sağlığını doğrudan etkiler. Aynı zamanda elde edilen yumurta, et ve süt gibi hayvansal ürünlerin de sağlık için zararlı olup olmaması yeme bağlıdır.”dedi.

 

176 sayfadan oluşan kitap 20 TL den satışa çıktı.

Sipariş için; sidasmedya@gmail.com ve 0 555 530 77 12 veya 0232 441 60 01 den temin edilebilir.

 

  • SİDAS MEDYA AJANS TANITIM DANIŞMANLIK LTD. ŞTİ
  • Fezvipaşa Bulvarı Çelik İş Merkezi Kat:3 D:302 Çankaya - İZMİR

  • +90 232 441 60 01
  • +90 232 441 61 06